Capoeira

IMG_1634
All guest teachers. Tüm konuk hocalarımız…

 

Capoeira;

(ka-pu-ey-ra şeklinde okunur)

Brezilyalı kölelerin muhtemelen 16. yüzyılda ortaya çıkardıkları, savaş sanatı, spor ve müzik içeren bir savaş sanatıdır. Brezilya Portekizcesi’nde kelime anlamı büyük ormanlarda küçük ağaçsız alandır. Dövüş sanatının adı da buradan gelmektedir.

Günümüzden 500 yıl önce Brezilya’ya getirilen Afrikalı köleler tarafından bir savaş sanatı olarak yaratılmıştı Güzelliği ve gücü, zihin dengesini, fiziksel dayanıklılığı ve kendini savunmayı geliştiren, dahası tüm bunları bir araya getiren benzersiz bir sanat olan Capoeira, her yasta insan tarafından yapılabilir savaş sanatının ötesinde gelenek ve tarihle dolu sosyal bir olgudur.

Capoeira Afrika – Brezilya kökenli bir savunma ve saldırı sanatıdır müzik esliğinde yapılmasının yanında akrobasi ve dansa benzer hareketler de içermesi ile ayırt edilir. Capoeira maçı (logo) Roda denilen oyuncular tarafından oluşturulmuş bir çember içinde yapılır. Diğer savunma sanatlarından en büyük farkı Capoeira’nın müzik eşliğinde yapılması ve müsabakalar yerine rakibin fiziksel olarak zarar görmeyeceği oyunlar oynanmasıdır. Rodanın üyeleri müzik aletlerini çalıp şarkılar söylerken capoeirista denilen iki oyuncu rodanın içine girer girmez geleneksel hareketlerle bir birleri ile etkileşirler. Genelde capoeiristaların savaşçılığının ispatından çok teknik ve dövüşün anlamı vurgulanır.capoeiristalar.tüm vücutlarını kullanarak karsı hamlelere yanıt verirler. Rakip oyuncuya dokunup dokunmamak tamamen Capoeirista’nin elindedir. İsterlerse en sert hareketlerini bile birbirlerine dokunmadan yapabilirler.Tekme ve darbeleri içeren vuruşlardan,engellemekten ziyade kaçınılır Sonuç akıcı, ritmik ve dinamiktir.

Oyun sırasında çalınan müziğin ritmi ve sözleri Capoeiristaları doğrudan yönlendirir. ritmin hızı oyunun hızını ve sözleri oyun karakterinde değişimi gerçekleştirir Jogo da kasti bir vuruşa asla izin verilmez.Eğer kasti bir vuruş gerçekleşirse bu capoeiristanın olgunlasmadigini gösterir kaza ile bir vuruş olsa bile oyunun amacı değişmez her ne olursa olsun oyun dostça ve kardeşçe biter.Capoeira bir çok kişiye çeşitli yönleri ile cazip gelmektedir (Kültürü, müziği yada hareketleri ile). Capoeira sadece müzik, dans ve akrobasinin birleşmesi değil. Kültür tarih ve bilimin bir kombinasyonudur.Capoeira pek çok insan tarafından farklı yorumlanır

%d blogcu bunu beğendi: